دانستنی های کامل از کره زمین


آشنایی با کره زمین کره زمین سومین سیاره در مدار منظومه شمسی است.سیاره ای که ما بر روی ان تکامل یافته و تنها سیاره مناسب برای زندگی در منظومه شمسی می باشد.  اندازه قطر کره زمین حدودا ۷۹۲۶ مایل (۱۲۷۵۶ کیلومتر) است. کره زمین پنجمین سیاره بزرگ و عظیم در منظومه شمسی پس از مشتری ،زحل،اورانوس ونپتون ...بیا تو تفریحدانستنی های کامل از کره زمین]]>
دانستنی های کامل از کره زمین
  • 0.00 / 5 5
  • 1 / 5
  • 2 / 5
  • 3 / 5
  • 4 / 5
  • 5 / 5

به این مطلب نمره دهید:

0 رای ها, 0.00 . امتیاز (0% نمره)

آشنایی با کره زمین

کره زمین سومین سیاره در مدار منظومه شمسی است.سیاره ای که ما بر روی ان تکامل یافته و تنها سیاره مناسب برای زندگی در منظومه شمسی می باشد.

 اندازه

قطر کره زمین حدودا ۷۹۲۶ مایل (۱۲۷۵۶ کیلومتر) است. کره زمین پنجمین سیاره بزرگ و عظیم در منظومه شمسی پس از مشتری ،زحل،اورانوس ونپتون می باشد.اراتوستن دانشمند یونان،(۲۷۶- ۱۹۴قبل از میلاد مسیح) اولین کسی بود که محیط کره زمین را محاسبه کرد. اوسایه ظهر اواسط تابستان را،در چاههای عمیق سین که (امروزه اسوان نامیده می شود ودر کنار رود نیل در مصر قرار دارد) و اسکندریه را مقایسه کرد. و به درستی تصور کرد از انجا که خورشید بسیار دور است پرتوهای ان تقریبا موازی هستند.و بادانستن فاصله دو محل ، محیط زمین را بالغ بر ۲۵۰۰۰۰ استادیا (واحد سنجش محیط زمین ) محاسبه کرد . به طور دقیق مقدار یک واحد سنجش محیط زمین ناشناخته است، بنابراین دقت او نا مطمئن و احتمالی اما بسیار نزدیک به حقیقت بود او همچنین انحراف محور کره زمین و فاصله آن از ماه و خورشید را با دقت اندازه گرفت.

ماه

کره زمین یک ماه دارد. قطر کره ماه در حدود یک چهارم قطر کره زمین است. کره ماه ممکن است بخشی از کره زمین بوده باشد که بر اثر برخورد جسمی بزرگ و عظیم باکره زمین در میلیاردها سال پیش از آن جدا شده است .

جرم ، چگالی وسرعت گریز

جرم کره زمین برابر ۹۸/۵  ضربدر ۱۰ به توان ۲۴ کیلو گرم است . کره زمین دارای چگالی متوسط ۵۵۲۰ کیلو گرم بر متر مکعب است (آب دارای چگالی ۱۰۲۷ کیلو گرم بر متر مکعب است ). پر چگال ترین سیاره  منظومه شمسی کره زمین می باشد. یک جسم برای فرار از کشش گرانشی زمین باید به سرعت ۲۴۸۴۰ مایل در ساعت (برابر ۱۱۱۸۰ متر بر ثانیه ) برسد .

 طول مدت یک روز و سال بر روی کره زمین

یک روز بر روی کره زمین ۹۳/۲۳ ساعت طول میکشد . (این به این معنی است که مددت ۹۳/۲۳ ساعت طول می کشد تا کره زمین یک بار به دور محور خودش بچرخد – این فرآیند یک روز نجومی نام دارد ). یک سال بر روی کره زمین به اندازه ۲۶/۳۶۵ روز بر روی این کره طول می کشد . ( این به این معنی است که ۲۶/۳۶۵ روز طول می کشد تا کره زمین یک بار مدار خورشید را دور بزند ). حرکت وضعی زمین به مرور زمان تا اندازه ای کند میشود یعنی تقریبا هر ده سال  یک ثانیه کندتر خواهد شد.

مدار زمین

کره زمین به طور میانگین مسافت ۹۳ میلیون مایل (برابر با ۱۴۹۶۰۰۰۰۰ کیلومتر ) را در مدار خودش به دور خورشید می پیماید . این فاصله بر حسب یک واحد نجومی (AU) تعریف می شود . در حدود روز دوم ژانویه هر سال زمین نزدیکترین فاصله را با خورشید (۴/۹۱ میلیون مایل برابربا ۱/۱۴۷ میلیون کیلومتر ) دارد . این هنگام نزدین یا حضیض نام دارد . در حدود دوم جولای هر سال زمین بیشترین فاصله را با خورشید (۸/۹۴ میلیون مایل برابر ۶/۱۵۲ میلیون کیلومتر ) دارد . این هنگام اوج یا دورین گاه  نام دارد .

خروج مرکزی مداری

خروج از مرکز مدار کره زمین  برابر با ۰۱۷/۰ است . مدار کره زمین تقریبا دایره است .

انحراف محور کره زمین و فصول

محور کره زمین از خط عمود بر مدار خورشید ، به اندازه ۴۵/۲۳ درجه انحراف یافته است . این انحراف باعث به وجود آمدن چهار فصل سال یعنی تابستان ، بهار ، زمستان و پائیز می شود . از آنجائی که محور زمین دارای انحراف است، بخشهای مختلف کره زمین در زمانهای مختلف سال در جهت خورشید قرار می گیرند. این پدیده مقدار آفتاب در یافتن هر منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرعت

سطح کره زمین در خط استوا به مقدار ۴۰۰۰۰ کیلومتر در شبانه روز حرکت می کند . این به معنای سرعتی برابر ۱۰۴۰ مایل بر ساعت  یا ۱۶۷۰ کیلومتر بر ساعت است . این سرعت از تقسیم محیط کره زمین در خط استوا (حدود ۲۴۹۰۰ مایل یا ۴۰۰۷۰ کیلومتر )بر تعداد ساعات شبانه روز (۲۴) محاسبه می شود .

از انجایی که محیط زمین در قطبین به صفر نزدیک می شود ،هنگامی که به سمت یکی از دو قطب حرکت می کنید این سرعت تقریبا به صفر کاهش پیدا می کند. زمین با سرعتی در حدود ۳۰ کیلو متر بر ثانیه در مدار به دور محور خودش می چرخد. این سرعت توسط سرعت چرخش تقریبی زمین (۵/۰کیلو متر بر ثانیه) در نزدیکی خط استوا سنجیده می شود.

برای نشان دادن اثر گل خانه ، در اندازه جو در این تصویر مبالغه شده است. ضخامت جو کره زمین در حدود۳۰۰ مایل(۴۸۰کیلو متر ) است. اما بیشترین مقدار جو زمین در حدود ۱۰ مایل (۱۶ کیلو متر ) سطح زمین است.

مقدار دما بر روی کره زمین

مقدار دما بر روی کره زمین ۱۳۶ تا ۱۲۷- درجه فارنهایت (برابربا ۵۸ تا ۸۸ – درجه سانتی گراد) در نوسان است. پائین ترین دمای ثبت شده در جولای ۱۹۸۳ در منطقه وستوک قطب جنوب است و بالا ترین دمادر سپتامبر ۱۹۲۲ در کشورلیبی در قاره افریقا به ثبت رسید. تاثیر گلخانه ای باعث محصور شدن گرما در جو می شود. جو اجازه ورود مقداری پرتوی مادون قرمز را به درون فضا می دهد که کمی از انها به زمین انعکاس می یابند.

جو زمین

جو زمین متشکل از لایه نازکی از گازها است که کره زمین را احاطه کرده است. این گازها شامل ۷۸ % نیتروژن، ۲۱ % اکسیژن، ۹/۰%ارگون، ۰۳/۰%دی اکسیدکربن ومقدار کمی از گازهای دیگر است.

جو زمین به واسطه گاز زدایی سیاره ای به وجود امد، فرایندی که در ان گازهایی مانند دی اکسیدکربن، بخاراب، دی اکسیدگوگرد و نیتروژن از درون زمین از طریق اتشفشانها ودیگر جریانات ازاد شدند. اشکال زندگی بر روی زمین از هنگام تکامل ترکیب جو را تعدیل کرده اند.

کره زمین سومین سیاره از طرف خورشید درمنظومه شمسی است. وتنها سیاره قابل زیست منظومه شمسی می باشد. و یک ماه دارد. قطر زمین در حدود ۷۹۲۶ مایل (۱۲۷۵۶ کیلو متر) است. وپنجمین سیاره بزرگ و عظیم منظومه شمسی پس از مشتری، زحل، اورانوس و نپتون است.

زمین با چه سرعتی حرکت می کند؟

ما نمی توانیم سرعت یک جسم را به تنهایی اندازه بگیریم، بلکه سرعت ان باید نسبت به چیز دیگری سنجیده شود (این یکی از کشفیات انیشتن است).اگر بپرسیم که کره زمین با چه سرعتی حرکت می کند باید سرعت ان را نسبت به جسم دیگری در نظر بگیریم. حرکت بدون وجود نقطه مرجع قابل اندازه گیری نیست. می توانیم بررسی کنیم که زمین نسبت به محورش، خورشید، کهکشان راه شیری یا گروه محلی کهکشان ها با چه سرعتی حرکت می کند.

               حرکت پیچیده زمین
 
·          سرعت  چرخش زمین به دور خودش چقدر است؟    ۵/۰ کیلو متر بر ثانیه

·         سرعت حرکت زمین به دور خورشید چقدر است؟      ۳۰ کیلو متر بر ثانیه

·         سرعت حرکت منظومه شمسی به دور کهکشان راه شیری چقدر است؟ ۲۵۰ کیلو متر بر ثانیه

·     سرعت حرکت کهکشان راه شیری در گروه محلی کهکشان ها چقدر است؟ ۳۰۰ کیلو متر بر ثانیه

زمین در حالی کهبه دور محورش می چرخد در مدار به دور خورشید نیز حرکت میکند.تمام منظومه شمسی ما به ارامی به دور کهکشان راه شیری می چرخد. کهکشان راه شیری به گروه محلی کهکشان ها، جایی که خودش نیز در ان حرکت می کند، تعلق دارد.

زمین با چه سرعتی به دور محورش می چرخد؟

زمین دائما به دور محور خودش می چرخد.در خط استوا، سطح زمین با سرعت ۴۰۰۰۰ کیلو متر در شبانه روز حرکت می کند. این سرعت برابر با ۱۰۴۰ مایل بر ساعت یا ۱۶۷۰ کیلو متر بر ساعت است. اندازه این سرعت از تقسیم محیط زمین در خط استوا (حدود ۲۴۹۰۰ مایل یا ۴۰۰۷۰ کیلو متر) بر تعداد ساعات شبانه روز (۲۴) به دست می اید. از انجایی که محیط زمین در قطبین به صفر نزدیک می شود، هنگامی که به سمت یکی از دو قطب حرکت می کنید این سرعت تقریبا به صفر کاهش می یابد.

زمین با چه سرعتی به دور خورشید حرکت می کند؟

زمین به طور میانگین فاصله ۹۳ میلیون مایل (۱۴۹۶۰۰۰۰۰ کیلو متر) را به دور خورشید طی می کند. این فاصله بر حسب یک واحد نجومی (AU ) تعریف می شود. زمین با سرعتی معادل ۵/۱۸ مایل بر ثانیه (۳۰ کیلو متر بر ثانیه) به دور خورشید حرکت می کند.

منظومه شمسی با چه سرعتی در کهکشان راه شیری حرکت می کند؟

خورشید حدود ۲۶۰۰۰ سال نوری از مرکز کهکشان راه شیری فاصله دارد. فاصله دو سر کهکشان راه شیری بین ۸۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ سال نوری و ضخامت ان کمتر از ۷۰۰۰ سال نوری است. ما بر روی یکی از بازوهای مار پیچی ان که به سمت حاشیه و کناره کهکشان متمایل است قرار داریم.تقریبا بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون سال طول می کشد تا خورشید (ومنظومه شمسی) یکبار به دور کهکشان راه شیری بچرخند.در این مدار ما (وسایر سیارات منظومه شمسی) با سرعتی حدود ۱۵۵ مایل بر ثانیه (۲۵۰ کیلو متر بر ثانیه) در حرکت هستیم.

کهکشان راه شیری با چه سرعتی درون گروه محلی کهکشانها حرکت می کند؟

کهکشان راه شیری تنها یکی  از کهکشانهای گروه محلی است.کهکشان راه شیری با سرعت ۱۸۵ مایل بر ثانیه (۳۰۰ کیلو متر بر ثانیه) درون گروه محلی حرکت میکند.


جهت اطلاع از آخرین تغییرات وب سایت نازترین در خبرنامه وبلاگ ثبت نام کنید:
نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:یک شنبه 9 آذر 1393