جزئیات کامل یارانه دارویی


معاون داروی سازمان غذا و دارو، آخرین وضعیت یارانه دارویی بیماران خاص و صعب العلاج و همچنین نحوه پرداخت مابه التفاوت ارزش و قیمت داروهای گران شده به این قبیل بیماران را تشریح کرد.

معاون داروی سازمان غذا و دارو، آخرین وضعیت یارانه دارویی بیماران خاص و صعب العلاج و همچنین نحوه پرداخت مابه التفاوت ارزش و قیمت داروهای گران شده به این قبیل بیماران را تشریح کرد.

دكتر شمسعلی رضازاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به امضای تفاهمنامه وزارت بهداشت با سازما نهای بیمه گر، گفت: طبق این تفاهمنامه تمامی هزینه های بیماران خاص كه تعریف شده هستند مانند بیماران تالاسمی، هموفیلی، پیوندی و بیماران متابولیك كه قبلا بیمه هزینه های آنها را پرداخت می كرد به صورت ماهیانه به شركتهای بیمه گر پرداخت و بیمه ها آنها را عینا به تامین كننده ها پرداخت می كنند.

وی افزود: بیماران می توانند با مراجعه به داروخانه ها و مراكز عرضه داروهای مورد نیاز خود را با همان مبالغی كه قبلا پرداخت می كردند دریافت كنند.

معاون داروی سازمان غذا و دارو افزود: در راستای تاکیدات وزیر بهداشت برای کاهش بار مالی هزینه های پرداختی بیماران صعب العلاج و خاص برای دارو، اعلام اصلاح ارزش و قیمت روی این داروها گرفت. جلساتی با حضور نمایندگان و مسئولان ارشد سازمان های بیمه گر صورت گرفت و تفاهم نامه ای به امضا رسید.

وی ادامه داد: طبق این تفاهمنامه تامین تمامی هزینه بیماران خاص و صعب العلاج مطابق هزینه ای که تصمیم گرفته شده انجام خواهد شد، در واقع مابه التفاوت این هزینه ها از طرف سازمان غذا و دارو به سازمان های بیمه گر پرداخت می شود و از این طریق در اختیار بیماران قرار می گیرد.

رضازاده خاطرنشان كرد: این اعتبارات از طرف دولت در ردیف بودجه دیده شده است.

معاون داروی سازمان غذا و دارو گفت: در حال حاضر همه داروها را به اندازه کافی نداریم که بتوانیم از طریق همه داروخانه ها اقدام به عرضه آن کنیم، همچنین داروهای خاص و داروهای موردنیاز بیماران صعب العلاج را مراکز خاص ارائه می کنند این در حالی است که داروخانه ها تمایل دارند همه داروها را در داروخانه خود عرضه کنند و هیچ نسخه ای را برگشت نزنند در حال حاضر نیز در حوزه داروهای عام کمبودی نداریم و 96 درصد عددی تولید داروهای مورد نیاز کشور توسط شرکت های داخلی تهیه می شود. مشکل عمده ما مربوط به توزیع داروهای گران ارزش و قیمت و داروهای خاص است .

وی با اشاره به منتفی شدن واریز یارانه دارو به حساب خانوارها افزود: وزارت بهداشت تصمیم گرفته تا 1800 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده برای جبران مابه التفاوت نرخ ارز و 400 میلیون دلار یارانه دارو را به بیمه ها پرداخت کند.

معاون داروی سازمان غذا و دارو گفت: درخواست سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان برای پوشش اختلاف ارزش و قیمت ایجاد شده بر اثر تغییر نرخ ارز ماهیانه 30 میلیارد تومان است، و 50 میلیارد تومان هم هزینه ماهیانه داروهای یارانه ای وزارت بهداشت است. در مجموع باید ماهیانه 110 میلیارد تومان از محل اعتبار کمکی دولت در اختیار بیمه ها قرار بگیرد. بنابراین جبران افزایش ارزش و قیمت همه داروهای بیماران خاص و صعب العلاج از طریق بیمه تامین خواهد شد.

رضازاده خاطر نشان کرد: در حال حاضر 10 هزار مرکز ارائه خدمات دارویی در سطح کشور داریم که باید از پتانسیل و ظرفیت آنها استفاده کرد. همچنین تعدادی شرکت پخش دارویی نیز معین شوند تا توزیع دارو از حالت انحصاری خارج شود. البته راهکارهای اجرایی پرداخت اعتبار 2200 میلیارد تومانی دارو در حال انجام است.

معاون داروی سازمان غذا و دارو در خصوص پرداخت یارانه به بیماران صعب العلاج گفت: این یارانه برای بیماران صعب العلاج مانند سرطان اجرایی خواهد شد که با این کار آنها در تامین هزینه درمان دچار مشکل نشوند.

وی با اشاره به اینکه پرداخت یارانه در قالب تفاهمنامه است گفت: پرداخت این یارانه بزودی اجرایی خواهد شد و داروی بیماران سرطانی هم زیر پوشش بیمه ای خواهد رفت.

رضازاده اظهار داشت: در حال حاضر بخشی از هزینه ها را بیمه ها پرداخت می کنند و بخش دیگر به صورت یارانه مستقیم توسط معاونت درمان وزارت بهداشت پرداخت می شود و ما قصد داریم تمامی این هزینه ها به صورت تامین دارو به بیمار رسانده شود.

معاون داروی سازمان غذا و دارو در ادامه افزود: داروی هرسپتین (داروی سرطان سینه)که قبلا پوشش بیمه ای نداشته است تحت پوشش قرار می گیرد.

وی اظهار داشت: برای هر دارو به صورت مجزا درصد پرداخت بیمار را تعریف می کنیم و سعی می کنیم این درصد در توان بیمار باشد.

جهت اطلاع از آخرین تغییرات وب سایت نازترین در خبرنامه وبلاگ ثبت نام کنید:
نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

اخبار و لینک های دیدنی , ,

چهار شنبه 26 تير 1392