آشنایی با الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل


در این پست کاملا اختصاصی می توانید کامل ترین توضیحات راجع به الگوریتم جدید گوگل با نام Hummingbird یا همان مرغ مگس خوار را با ترجمه تخصصی مدرس سئو (امیر قمصری) مشاهده فرمایید.

در این پست کاملا اختصاصی می توانید کامل ترین توضیحات راجع به الگوریتم جدید گوگل با نام Hummingbird یا همان مرغ مگس خوار را با ترجمه تخصصی مدرس سئو (امیر قمصری) مشاهده فرمایید.

Search Algorithm اصلا چیست؟

 یک اصطلاح فنی برای موتور جستجوی گوگل است که بر اساس آن سعی می شود نتیجه مورد نظر شما از میان میلیارد ها صفحه وب در سراسر جهان استخراج و بهترین نتیجه پیش روی شما قرار گیرد.

اما مرغ مگس خوار “Hummingbird” !

این نام الگوریتم جستجوی جدید است که گوگل از آن استفاده میکند و معتقد است نتایج بهتری را در اختیار ما قرار میدهد. دلیل استفاده از نام مرغ مگس خوار در چابکی٬ دقت و تصاویر و عکس العمل سریع آن بوده و بهتر است بدانید این الگوریتم از یک ماه پیش کار خود را شروع و آغاز کرده است.

پس PageRank کارش تمام است ؟

نه٬ پیج رنک تاثیر کمی دارد اما باز هم در بین صدها فاکتور مختلف در حال متمایز کردن وب سایت های خوب و بد است. اما در حال حاضر Hummingbird فرمانده است. مرغ مگس خوار علاوه بر استفاده از تجربیات PageRank، به لینک های با ارزش و کلمات کلیدی در یک صفحه اهمیت می‌دهد.

چه زمانی آخرین باری بوده است که گوگل الگوریتم خود را به این شکل جایگزین کرده است؟

گوگل سخت تلاش کرد تا آخرین باری که تغییرات عمده‌ای مانند این روی داد را به یاد آورد. در سال 2010، به روز رسانی کافئین تغییری بزرگ و عظیم بود. اما آن نیز تغییری بیشتر برای کمک به گوگل برای بهبود جمع‌آوری اطلاعات (شاخص‌گذاری) بود تا مرتب‌سازی اطلاعات. رئیس بخش جستجوی گوگل، Amit Singhal به من بیان داشت و گفت که شاید سال 2001، زمانی که او تازه به شرکت اضافه شده بود، آخرین باری بوده است که الگوریتم به طور چشمگیری بازنویسی شده است.

در مورد تمام این به روز رسانی‌های پنگوئن، پاندا و غیره چطور؟ آیا آن‌ها تغییری در الگوریتم نبوده‌اند؟

پاندا، پنگوئن و سایر به روز رسانی‌ها تنها تغییراتی در بخش‌هایی از الگوریتم قدیمی بوده‌اند، نه جایگزین‌سازی کامل تمام آن. الگوریتم را به عنوان یک موتور در نظر بگیرید. آن تغییرات همانند تعویض فیلتر روغن موتور یا قرار دادن یک پمپ بهتر در آن بودند. مرغ مگس‌خوار یک موتور کاملا جدید است، گرچه به استفاده از برخی بخش‌های یکسان با موتور قدیمی، مانند پنگوئن و پاندا ادامه می‌دهد.

موتور جدید از قطعات قدیمی استفاده می‌کند؟

هم آری و هم نه. بعضی از بخش‌ها کاملا خوب هستند، پس دلیلی برای دور انداختن آن‌ها وجود نداشت. سایر بخش‌ها نیز مدام در حال جایگزین شدن می‌باشند. به طور کلی، مرغ مگس‌خوار – آن چنان که گوگل می‌گوید – موتوری نوین ساخته‌ شده از هر دوی قطعات جدید و قدیمی است که به شکلی ساماندهی شده است که به طور ویژه نیازهای جستجویی امروزی را تامین نماید، نه موتوری ساخته‌شده برای نیازهای ده سال پیش و با استفاده از فناوری‌های آن زمان.

مرغ مگس‌خوار در چه نوع فعالیت‌های جستجوی جدیدی کمک می‌کند؟

جستجوی مکالمه‌ای یکی از بزرگ و عظیمترین نمونه‌هایی است که گوگل ارائه کرده است. مردم، در مورد جستجو، احتمالا مکالمه داشتن را سودمندتر می‌یابند.

"نزدیکترین محل به خانه‌ی من برای خرید آیفون 5 اس کجاست؟" یک موتور جستجوی متداول احتمالا بر یافتن نظایر کلمات – مثلا یافتن صفحه‌ای حاوی کلمات "خرید" و "آیفون 5 اس" – تمرکز می‌کند.

اما مرغ مگس‌خوار بر معانی پشت کلمات تمرکز می‌کند. او مکان حقیقی منزل شما را، در صورتی که آن را با گوگل به اشتراک گذاشته‌اید، درک می‌کند. او درک خواهد کرد منظور شما از "محل" یک فروشگاه واقعی فیزیکی است. او خواهد دانست که "آیفون 5 اس" نوع خاصی از وسایل الکترونیکی است که در فروشگاه‌های خاصی عرضه می‌شود. آگاهی از تمام این معانی می‌تواند گوگل را در فراتر رفتن از یافتن تنها صفحاتی حاوی کلمات متناظر یاری کند.

به صورت مشخص، گوگل گفته است که مرغ مگس‌خوار توجه بیشتری به هر واژه‌ی هر پرس‌وجو می‌کند، و این که تمام پرس‌وجو – تمام جمله یا مکالمه یا معنا – مد نظر قرار می‌گیرد و نه تنها واژه‌هایی مشخص از آن را تضمین می‌کند. هدف این است که صفحاتی مطابق با معنا بهترند از صفحاتی مطابق با تنها چند واژه.

گمان می‌کردم گوگل این ابزار جستجوی مکالمه‌ای را پیشتر ارائه کرده است!

همین طور است (خبر و اخبار "جستجوی مکالمه‌ای شگفت‌انگیز گوگل در کروم فعال می‌شود" را مشاهده کنید)، اما این ابراز تنها درون پاسخ‌های گراف دانش خود جستجو را انجام می‌داده است. مرغ مگس‌خوار برای بکارگیری نواوری و فناوری و اختراع معنایی برای میلیاردها صفحه در سرتاسر وب، علاوه بر حقایق گراف دانش، طراحی شده است که می‌تواند نتایج بهتری بازگرداند.

آیا واقعا کار می‌کند؟ هیچ مقایسه‌ای وجود دارد؟

ما نمی‌دانیم. اکنون هیچ راهی برای این که ما مقایسه انجام دهیم وجود ندارد. تقریبا ما تنها حرف‌های گوگل را داریم که می‌گوید مرغ مگس‌خوار کارها را بهبود می‌دهد. با این وجود، گوگل چند مقایسه‌ی نمونه‌ی خود را ارائه کرده است که می‌گوید نشان‌دهنده‌ی بهبودهای حاصل از مرغ مگس‌خوار می‌باشند.

یک جستجو برای "نسخه‌ی برگشت اسید" قبلا تعداد زیادی دارو را فهرست می‌کرد (گوگل می‌گوید مانند این)، که احتمالا الزاما بهترین راه درمان این بیماری نیست. اکنون، گوگل می‌گوید نتایج دارای اطلاعاتی کلی درباره‌ی درمان، شامل اینکه آیا حتی نیازی به دارو دارید یا نه، می‌باشند، مانند این به عنوان یکی از فهرست‌ها.

جستجویی برای "قبوض خود را از طریق بانک خصوصی و صندوق تعاونی پرداخت کنید" در گذشته صفحه‌ی اصلی سایت Citizens Bank را نمایش می‌داد اما اکنون صفحه‌ای مشخص پیرامون پرداخت قبوض را بازمی‌گرداند.

یک جستجو برای "میزان کالری هر قطعه پیتزای پیتزا هات" به گفته‌ی گوگل قبلا پاسخی مانند این را فهرست می‌کرد، اما نه در مورد پیتزاهای پیتزا هات. اما حالا این جستجو این پاسخ را مستقیما از خود پیتزا هات فهرست می‌کند.

آیا این می‌تواند گوگل را بدتر سازد؟

تقریبا مطمئنا خیر. گرچه نمی‌توانیم بگوییم گوگل بهتر شده است، اما می‌دانیم که مرغ مگس‌خوار – اگر واقعا طی ماه گذشته مورد استفاده قرار گرفته است – هیچ موجی از گلایه‌های کاربران را که بگویند نتایج گوگل ناگهان بد شده‌اند را ایجاد نکرده است. مردم هنگامی که چیزی بدتر شود اعتراض می‌کنند؛ اما معمولا هنگامی که چیزی بهتر شود متوجه نمی‌شوند.

آیا این به معنای مرگ SEO است؟

خیر، SEO دوباره نمرده است! در واقع گوگل می‌گوید هیچ چیز جدید یا متفاوتی که SEOها یا ناشران باید نگران آن باشند وجود ندارد. به گفته‌ی او راهنمایی‌ها یکسان باقی می‌مانند: دارای محتوای اصیل و با کیفیت می‌باشند. سیگنال‌هایی که در گذشته اهمیت داشته‌اند بااهمیت باقی می‌مانند؛ مرغ مگس‌خوار تنها به گوگل امکان پردازش آن‌ها به روشی نوین و احتمالا بهتر را می‌دهد.

آیا این به معنای از دست دادن بازدیدکننده‌های هدایت‌شده از سوی گوگل است؟

اگر طی ماه گذشته از دست نداده باشید به این معناست که شما از مرغ مگس‌خوار به سلامت گذشته‌اید. با این همه، این موتور یک ماه پیش فعال شده است. اگر امکان دچار مشکل شدن شما با وجود آن وجود داشت، باید تا الان متوجه می‌شدید.

روی هم رفته، هیچ فریاد عمده‌ای از سوی ناشران در مورد از دست دادن رتبه‌ی خود برنخاسته است. به نظر می‌رسد این حقیقت از این گفته‌ی گوگل که این بیشتر یک اثر پرسش به پرسش است که احتمالا جستجوهایی خاص و مخصوص – به ویژه جستجوهای پیچیده – را بهبود می‌بخشد، نه چیزی که موارد اصلی و اساسی را دچار تغییر و در نتیجه انتقال ترافیک‌های عمده و بزرگ و عظیم ایجاد می‌کند.

اما من ترافیک از دست دادم!

شاید این به خاطر مرغ مگس‌خوار بوده است، اما گوگل تاکید کرده است که این می‌تواند ناشی از برخی بخش‌های دیگر الگوریتم، که همواره در حال تغییر، تسریع و بهینه‌سازی می‌باشند، نیز باشد. هیچ راهی برای یافتن حقیقت وجود ندارد.

شما تمام این مسائل را از کجا می‌دانید؟

گوگل برخی از این مطالب را در کنفرانس مطبوعاتی خود ارائه کرد، و سپس من برای جزئیات بیشتر پس از جلسه با دو تا از مسئولان اجرایی رده بالای جستجوی گوگل، Amit Singhal و Ben Gomes گفتگو کردم. همچنین امیدوارم در آینده‌ای نزدیک از طریق آن گفتگوها نگاهی رسمی‌تر به تغییرات داشته باشم. اما فعلا امیدوارم این پرسش و پاسخ اجمالی بر اساس آن گفتگوها را سودمند یافته باشید.

دوستان عزیز جهت درک بیشتر الگوریتم جدید می توانند با شماره 09352649870  (آقای امیر قمصری) تماس حاصل کنند.

جهت اطلاع از آخرین تغییرات وب سایت نازترین در خبرنامه وبلاگ ثبت نام کنید:
نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:پنج شنبه 18 مهر 1392