رابطه گرما و احساسات


  رابطه گرما و احساسات شنیده‌اید می‌گویند فلانی آدم گرم و بامحبتی است و زود با دیگران گرم می‌گیرد؟ بله، ‌واقعیت این است که ما برای بیان برخی مفاهیم احساسی از واژه‌هایی که مفهوم فیزیکی دارند، استفاده می‌کنیم؛ مثلا همین واژه «گرم» را هم در مورد دمای بالای اجسام به کار می‌بریم، هم در بیان ...لطفا ادامه مطلب را مشاهده کنید و مشاهده کنید

  رابطه گرما و احساسات

شنیده‌اید می‌گویند فلانی آدم گرم و بامحبتی است و زود با دیگران گرم می‌گیرد؟ بله، ‌واقعیت این است که ما برای بیان برخی مفاهیم احساسی از واژه‌هایی که مفهوم فیزیکی دارند، استفاده می‌کنیم؛ مثلا همین واژه «گرم» را هم در مورد دمای بالای اجسام به کار می‌بریم، هم در بیان ویژگی‌های شخصیتی افراد. شاید به نظر برسد ما از این کلمه در مواردی با معانی کاملا متفاوت استفاده می‌کنیم اما نتایج تحقیقات برخی دانشمندان نشان داده است که مفاهیم فیزیکی و روان‌شناختی گرما با هم ارتباط دارند. دانشمندان دریافته‌اند که نگه‌داشتن یک استکان چای یا فنجان قهوه گرم در دست، حتی بدون نوشیدن آن، موجب می‌شود ما احساسات گرم‌تری داشته باشیم…
دکتر لارنس ویلیامز، استاد دانشگاه کلورادو اولین کسی است که بررسی‌ها و مطالعات جدیدی درباره ارتباط گرمای فیزیکی و احساسی انجام داده است. او می‌گوید: «ما مکررا واژه‌ها را از دنیای فیزیکی به حیطه روان‌شناسی انتقال می‌دهیم، مثلا برای بیان ویژگی‌های شخصیتی افرادی که گوشه گیر و خشکند از واژه سرد استفاده می‌کنیم و بر عکس، برای بیان ویژگی‌های شخصیتی افرادی که زود با دیگران ارتباط برقرار کنند و با آنها صمیمی‌ می‌شوند، از واژه گرم.»

مفهوم فیزیکی و احساسی گرما


در سال‌های اخیر روان‌شناسان به ارتباط و تقابل شگفتی بین دنیای فیزیکی و دنیای روان‌شناسی دست یافته‌اند. جان برگ و همکارانش در دانشگاه ییل با انجام یک آزمایش ساده دریافتند شرایط فیزیکی به طور معنی‌داری می‌تواند بر قضاوت و تفکر افراد اثر بگذارد. در این بررسی برگ و همکارانش پازلی را که اجزای آن از جنسی زبر و خشن ساخته شده بود، به افراد داده و از آنها خواستند چند ساعت سرگرم چیدن آن شوند. سپس تصاویر چهره افراد ناشناسی را به آنها نشان داده و از آنها خواستند درباره ویژگی‌های شخصیتی این افراد قضاوت کنند. برررسی نتایج این تحقیق و برسی نشان داد افرادی که با پازل‌های زبر کار کرده بودند احتمال بیشتری داشت که شخصیت افراد را خشن و اهل مجادله ارزیابی کنند.
به گفته یکی از همکاران ویلیام و برگ، این آزمایش، تاثیر و قدرت محیط فیزیکی را در شکل دادن وضعیت ذهنی در لحظه نشان می‌دهد. این نکته، نمونه ساده‌ای از تاثیر مفاهیم و شرایط فیزیکی بر قضاوت و طرز فکر افراد است.

گرما و ویژگی‌های شخصیتی

در یک تحقیق و برسی دیگر نیز ویلیامز و برگ در آزمایشی تاثیر نگه‌داشتن یک فنجان قهوه سرد یا گرم را بر قضاوت افراد درباره ویژگی‌های شخصیتی مورد بررسی قرار دادند. در این بررسی از یک گروه خواسته شد تا یک فنجان قهوه گرم و از گروه دیگر خواسته شد تا یک فنجان قهوه سرد را برای مدتی در دستشان نگه دارند. حدود ۵ دقیقه بعد، متنی درباره ویژگی‌های شخصیتی فردی ناشناس خوانده و سپس از آنها خواستند این فرد خیالی را با ۵ ویژگی مرتبط با شخصیت گرم یا سرد (مانند مهربان، صمیمی، معاشرتی، خوش ذات و بخشنده) و ۵ ویژگی غیرمرتبط با گرمی ‌یا سردی (مانند راستگو، جذاب و قوی) مورد ارزیابی قرار دهند.
شاید تصور کنید که در دست گرفتن یک فنجان قهوه نمی‌تواند با ارزیابی شخصیت فرد خیالی ارتباط داشته باشد اما ویلیام می‌گوید: «ما دریافتیم افرادی که فنجان قهوه گرم را در دست داشته‌اند در مقایسه با افردی که قهره سرد را در دست داشته‌اند، فرد خیالی را صمیمی، مهربان، معاشرتی و بخشنده‌ ارزیابی کردند. اما در ویژگی‌های شخصیتی که با مفهوم گرما ارتباط نداشت بین دو گروه تفاوتی مشاهده نشد.» نتایج و یافته‌های این بررسی نیز به خوبی با نتایج بررسی‌ها و مطالعات قبلی هماهنگ بود و بار دیگر نشان داد که شرایط و محیط فیزیکی بر احساسات و حالات روانی افراد تاثیر می‌گذارد. دکتر ویلیام در این باره می‌گوید: «بین حیطه‌های فیزیکی و روان شناختی ارتباطی قوی وجود دارد و این موضوع اتفاقی نیست که ما واژه گرما را هم درباره دمای یک جسم و هم برای بیان ویژگی‌های شخصیتی افراد به کار می‌بریم.»

گرما و مغز و اعصاب

مطالعات انجام شده در زمینه مغز و اعصاب نیز ارتباط و اشتراک حیطه‌های فیزیکی و روان‌شناختی را تایید می‌کند. به‌گفته دکتر ویلیامز، منطقه‌ای از مغز به نام اینسولا هم هنگامی‌که دمای بالای اجسام را ارزیابی می‌کنیم و هم هنگامی که ویژگی‌های شخصیتی مرتبط با واژه گرما را ارزیابی می‌کنیم، فعال می‌شود. روان‌شناسان معتقدند ارتباط مفهوم فیزیکی و روان‌شناختی گرما به تجربه‌های اولیه رشد بر می‌گردد. ویلیام می‌گوید: «لمس کردن یک جسم گرم، احساسی را که در دوران کودکی هم‌زمان با لمس گرما اتفاق افتاده است، در ذهن تداعی می‌کند. وقتی افراد در کودکی و در مراحل اولیه رشد عشق، مهربانی، راحتی، آسایش و حمایت را تجربه می‌کنند، هم‌زمان با آن دما و گرمای بدن مادر را هم احساس می‌کنند.»
 
گرما و مهر مادری
 
۵۰ سال پیش هری‌هارلو، استاد روان‌شناسی دانشگاه ویسکانسین در یک بررسی رفتار بچه میمون‌ها را با جایگزین‌های مصنوعی به جای مادرشان مورد آزمایش قرار داد. او بچه میمون‌ها را به دو گروه تقسیم کرد و برای یک گروه از عروسکی سیمی‌ و فلزی و برای گروه دیگر از عروسکی با لباس پشمی‌که درون آن برای گرمی‌بیشتر یک لامپ قرار داده شده بود به عنوان جایگزینی مصنوعی برای مادر استفاده کرد.
بررسی نتایج این آزمایش نشان داد بچه میموم‌های گروه دوم نسبت به بچه میمون‌های بیچاره‌ای که در کنار مادر فلزی بودند، بهتر و با بهداشت روانی بیشتری رشد کردند. مطالعه‌هارلو چیزی را که همین امروز محققان به دنبال آن هستند اثبات کرد اما در آن زمان مورد تایید قرار نگرفت. ویلیام می‌گوید: «حضور نزدیک مادر و گرمای وجود او برای رشد طبیعی کودک لازم و ضروری است. برای یک نوزاد، بدن مادر منبع گرماست و در آغوش گرفتن و نوازش نوزاد توسط مادر احساس بهتری در او ایجاد کرده و موجبمقاوم سازی و تقویت روابط مادر و کودک می‌شود.»
هرچند این تحقیقات نشان می‌دهد که بین مفهوم فیزیکی و احساسی گرما ارتباط وجود دارد اما با این حال هنوز مطالعات جامع و موثقی در این باره انجام نشده است و رابطه بین مفهوم فیزیکی و روان‌شناختی گرما به طور کامل شناخته شده نیست. اکنون برای محققان این سوال مطرح است که اگر ما اجسام گرم را لمس نمی‌کردیم آیا باز هم درکی از مفهوم گرمای روان‌شناختی وجود داشت؟
 
روان پژوه


جهت اطلاع از آخرین تغییرات وب سایت نازترین در خبرنامه وبلاگ ثبت نام کنید:
نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:جمعه 6 تير 1393