هر گوشی تلفن همراه چقدر طلا دارد؟


ایده اینکه ۴۱ گوشی تلفن همراه حاوی یک گرم طلا است ابتدا در گزارش سازمان ملل درباره پسماندهای الکترونیکی مطرح شد. شرکت نواوری و فناوری و اختراع اومیکور مستقر در بروکسل به بی بی سی گفت: شما دقیقا می توانید این مقدار طلا را از ۳۵ گوشی تلفن همراه به دست آورید.گفته می‌شود هر ۴۰ گوشی تلفن همراه کارکرده حاوی یک ...لطفا ادامه مطلب را مشاهده کنید و مشاهده کنید

ایده اینکه ۴۱ گوشی تلفن همراه حاوی یک گرم طلا است ابتدا در گزارش سازمان ملل درباره پسماندهای الکترونیکی مطرح شد. شرکت نواوری و فناوری و اختراع اومیکور مستقر در بروکسل به بی بی سی گفت: شما دقیقا می توانید این مقدار طلا را از ۳۵ گوشی تلفن همراه به دست آورید.
گفته می‌شود هر ۴۰ گوشی تلفن همراه کارکرده حاوی یک گرم طلا است.

به گزارش ایسنا، به نقل از بی بی سی، امروزه گوشی های همراه زیادی دردنیا و جهان وجود دارند بنابراین چه میزان از طلای مورد بشر را می‌توان از این گوشیهای همراه کارکرده به دست آورد.

جانز پوتوچنیک – عضو کمیسیون محیط زیست اروپا – ماه گذشته گفت: در گوشیهای هوشمند طلا وجود دارد. وی در این خصوص به جزییات بیشتری اشاره نکرد و صرفا به بیان یک سری ایده‌های کلی بسنده کرد.

وی همزمان با ترسیم یک سری اهداف اصلاح شده در زمینه پسماندها و بازیافت برای اتحادیه اروپا گفت:‌ این مساله کاملا مشخص است. در گوشیهای همراه کار کرده طلا وجود دارد. برای به دست آوردن یک گرم طلا باید یک تن سنگ معدن استخراج شود. اما شما می‌توانید همین مقدار طلا را از ۴۱ گوشی تلفن همراه کارکرده به دست آورید.

به نظر می‌رسد این مساله کاملا درست باشد. در ذخایر معدنی غنی از طلا، در هر یک میلیون تن سنگ معدن در یک یا دو تکه تمرکز طلا وجود دارد که معادل یک یا دو گرم در هر تن می‌شود.

ایده اینکه ۴۱ گوشی تلفن همراه حاوی یک گرم طلا است ابتدا در گزارش سازمان ملل درباره پسماندهای الکترونیکی مطرح شد. شرکت نواوری و فناوری و اختراع اومیکور مستقر در بروکسل به بی بی سی گفت: شما دقیقا می توانید این مقدار طلا را از ۳۵ گوشی تلفن همراه به دست آورید.

به عبارت دیگر اومیکور می‌گوید: در یک تن گوشی همراه کارکرده بدون احتساب وزن باتری حدود ۳۰۰ گرم طلا وجود دارد.

اما این تجارت احتمالا به آن روشنی که عضو کمیسیون اروپا مدعی است نیست. با احتساب ارزش و قیمت‌های کنونی طلا مقدار طلای کار شده در گوشی همراه کمتر از یک دلار و ۶۷ سنت است. این درحالی است که اومیکور می‌گوید استخراج طلا از گوشیهای همراه به دلایل تجاری توجیه پذیر است.

یک گروه اقتصادی دیگر مستقر در لندن موسوم به گروه راهکارهای ناب گفت: استخراج طلا از این طریق هزینه چندانی ندارد.

البته شما می‌توانید طلای مورد نیاز را از یک سری محصولات دیگر نیز استخراج کنید. اما گوشیهای همراه کارکرده تا چه اندازه میتوانند اشتهای انسان برای طلا را ارضا کنند؟ سالانه حدود ۲۷۰۰ تن طلا از حدود ۷۴۰۰ تن سنگ معدن استخراج می‌شود. اگر بخواهید این مقدار طلا را از گوشیهای همراه کار کرده به دست آورید، باید ۳۰۰ میلیون گوشی همراه را بازیافت کنید و اگر این کار هر روز انجام شود، هفت میلیون گوشی مورد استفاده کاربران در جهان ظرف ۲۳ سال تمام خواهد شد.


جهت اطلاع از آخرین تغییرات وب سایت نازترین در خبرنامه وبلاگ ثبت نام کنید:
نظرات شما عزیزان:

GoldenStar
ساعت19:21---29 مرداد 1393
عااااااااااااااالی بودن عالی.لایکـــــــــ

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:چهار شنبه 29 مرداد 1393